Máta peprná je bylinka, která má v naší kuchyni velké upotřebení. Už před deseti tisíci lety lidé odhalili její léčivé schopnosti.
– V Arábii byla symbolem lásky.
– V Římě ji dávali studentům, kterým to mělo lépe myslet.
Máta je bylinka, která je rozšířena po celém světě a není důvod, proč si bychom si ji nemohli vypěstovat i my.A to buď na zahradě, na balkoně nebo za oknem pokoje. Pěstování ze semínka je velice složité a málokdy se podaří. Je proto lépe si pořídit sazeničku.
· Nejvhodnějším měsícem pro výsadbu máty je březen.
· Nejlépe je vybrat místo za větrem a polostínu.
Pokud ji chceme mít doma, musíme myslet na to, že bude pro svou existenci potřebovat docela dost prostoru.Pokud se dobře uchytí, roste jako ten nejrychlejší plevel. K tomu, aby se takto dařilo, potřebuje mít stále vlhkou zeminu. Sucho přímo nesnáší. Jestliže chceme mít rostlinku co nejkošatější, je potřeba ji stále zastřihovat.
A mravenci už k nám nepřijdou
Kdyby se nám voňavé lístečky začaly hromadit, můžeme je rozdat sousedům anebo usušit na horší časy.
Mátový čaj je malý zázrak
– prospívá zažívání
– mírní žaludeční křeče
– pomáhá při plynatosti
– zahání nechutenství.
Jestliže trpíte na záněty dásní, určitě oceníte její pomoc. Velice uleví i pacientům se záněty kůže. Vůni máty většina lidí přijímá pozitivně. Komu ale vůbec nevoní, je hmyz. Obsahuje značné množství přírodních pesticidů a ty odrazují komáry i vosy. Když položíme několik lístečků máty přede dveře, nepřijde k nám nečekaná návštěva v podobě dotěrných mravenců. Pěstovat mátu peprnou se rozhodně vyplatí. Zvlášť, jestli rádi experimentujete v kuchyni. Už jste zkoušeli přidat mátu do okurkového salátu? A co vnořit své unavené nohy do mátové lázně? K tomu si namíchat chlazené mochito a ke štěstí nám už nebude rozhodně nic chybět.