Kdo chce uspět s betonovým plotem, musí na to jít, jak se říká, s „fištrónem“.
Za prvé – důkladně měřte, abyste nenakoupili zbytečně moc materiálu, anebo naopak vám nějaké desky či sloupky chyběly.
Za druhé – pamatujte si, že každý díl je sice velmi tvrdý a odolný vůči povětrnostním vlivům, ale zároveň poměrně křehký, takže pokud vám betonová deska upadne na zem, může se rozlomit.
Za třetí – materiál vám někdo musí přivézt a složit na vyhrazené místo na vaší parcele. Vše je vyskládáno na paletách a celková hmotnost dovezeného betonu se bude podle délky oplocení pohybovat v řádu tun. Bude tedy potřebná mechanizace, např. vysokozdvižný vozík.
Za čtvrté – výkopové práce si budete realizovat sami, nebo tím někoho pověříte? Pamatujte, že u oplocení celé zahrady nebo její větší části půjde o otvory pro sloupky, v rozestupu dvou metrů, hluboké mezi osmdesáti a sto centimetry. Pokud to bude pět sloupků, zvládnete výkopy i ručně během víkendu, ale u čtyřiceti sloupků vám to zabere mnohem více času, a také to nemusíte zdravotně „ustát“.
Za páté – každá z desek váží přibližně tři čtvrtě metráku, pokud s nimi chcete pracovat, budete potřebovat nějakého zdatného pomocníka, ale velmi obtížné to bude u zdvihání desek do výšky. Zvažte tedy použití autojeřábu, anebo si nechte betonový plot v Lanškrounu postavit na klíč.
Za šesté – z betonového plotu můžete vytvořit na zahradě i terasovitý val při výsadbě dřevin a okrasných rostlin a můžete oplotit i prostor pro domácí zvířata. Desky https://www.czc.cz/zakladni-desky/produkty lze zapustit do země tak, aby se tudy nemohla zvířata podhrabat, což se hodí jak pro zabezpečení podhrabání vašich zvířat směrem ven, tak i pro některá divoce žijící zvířata zvenčí dovnitř.
Za sedmé – pokud chcete betonový plot oživit, můžete jej doplnit dřevěnými latěmi, anebo např. okrasnou kovovou konstrukcí. Výšku oplocení si můžete zvolit přesně na centimetr vzhledem k tomu, že desky lze zapouštět pod úroveň terénu.