Již naši předkové se se zájmem dívali na hvězdy. Jejich určitým uskupením dali jména, aby je mohli snadněji identifikovat, a ta používáme dodnes. Také přišli s teorií, že určitá souhvězdí ovlivňují náš osud, a položili tak základ moderní astrologii.
Ta se postupem času rozvinula ve velmi specifický obor. Dnes najdeme prakticky v každém časopise také část, věnovanou horoskopům, kdy se právě z hvězd snažíme předpovědět budoucí události. To se však u skeptiků setkává s nepochopením.
Pravdou je, že v době, kdy astrologie vznikala, jsme neměli tušení, co jsou ty zářící body na obloze vůbec zač, natož jak jsou od nás daleko. To se změnilo s nástupem moderní vědy a dnes máme zmapováno mnohem více hvězd, než jich můžeme vidět pouhým okem.
Také víme, jak je každá z nich daleko, v jaké fázi svého „života“ je i jak je přibližně teplá. Je nám tedy jasné, že se nejedná o žádná tajemná, magická světla, nýbrž o obří jaderné reaktory, vzdálené od nás leckdy mnoho světelných let.
Tím samozřejmě padla veškerá mystika, která hvězdy obklopovala. A také zasadila v očích mnoha lidí poslední ránu astrologii. Koneckonců, z postavení různých jaderných reaktorů zkrátka budoucnost nevyčteme. Proč je tedy astrologie stále tak populární?
Důvodem je, že lidé zkrátka nemají rádi nejistotu. Také je zde fakt, že se snažíme najít řád i v náhodných událostech. To samozřejmě mělo své opodstatnění v době, kdy jsme byli lovci a sběrači – rozhodně se vyplatilo vědět, že když se na obloze začne objevovat stále více kupovité oblačnosti, přijde nejspíš brzo bouřka. Mohli jsme se na ni tak včas připravit.
Bohužel, v současné době je život z velké části řízen náhodou, a to náš mozek podvědomě odmítá akceptovat. I proto se obracíme na různé astrology a věštce, aby nám do tohoto chaosu vnesli alespoň zdánlivý řád. Bohužel, jediné, co dělají, je odlehčení naší peněžence a dodání falešného pocitu bezpečí. A obojí rozhodně není v pořádku.