Finanční gramotnost je jedna z mnoha věcí, které se člověk musí naučit sám, a často zabere dost času, než se v ní plně zorientuje. Jednou z nejdůležitějších otázek, na kterou budete v tomto procesu muset najít odpověď je, zda své úspory odložit do banky, kde sice narostou jen o zlomek své hodnoty, ale nehrozí prakticky žádné komplikace, nebo je investovat, a čelit možnostem obrovského úspěchu, ale i neúspěchu.
Výhody i nevýhody mají obě možnosti.
Spořící účet nabízí příznivé zúročení vašich úspor a možnost na část nebo celou částku dosáhnout v případě nečekaných výdajů nebo urgentních plateb, jako jsou náklady na opravu domu, auta, nebo výdaje na nemocniční poplatky. Není třeba se bát, že by peníze ležící na spořícím účtu ztratily svou hodnotu, v nejhorším případě může být úročení velmi nízké a bance může trvat delší dobu, než vám vydá celou částku, kterou jste na účet vložili.
Investováním svých peněz, ať už do trhu nemovitostí, akcií, anebo firem, vkládáte své peníze do rukou jiných a doufáte, že se vám vrátí několikanásobně více, než jste investovali. Jsou druhy investic, u kterých můžete ovlivnit nárůst hodnoty vašeho kapitálu, jako je například nákup investičních bytů a domů, a druhy, které ovlivnit nemůžete – investice do akcií a podobně. Riskem investic je, že existuje možnost ztráty vámi investovaného kapitálu, a to bez jakékoli náhrady.
Rozhodujte se proto zodpovědně a riskujte, jen pokud by ztráta neměla výrazný dopad na váš život. Máte-li dlouhodobou práci a stálý příjem, ze kterého vám i po zaplacení výdajů na bydlení, jídlo a podobné, zbyde větší částka, a nesplácíte-li žádné půjčky či dluhy, nemusíte se bát investovat část svých zbývajících prostředků do vámi zvoleného trhu.
Máte-li však dluhy, novou práci, nebo příjem, který stačí akorát na pokrytí vašich výdajů, a zbývá vám jen velmi málo peněz na uspoření, zvolte raději bezpečnější cestu a otevřete si spořicí účet.